Świetlica Szkolna zaprasza wszystkich miłośników gier planszowych do udziału w turnieju o tytuł ,,Mistrza gry w warcaby”.

Utworzono dnia 08.01.2018

REGULAMIN TURNIEJU MISTRZ GRY W WARCABY

1. „MISTRZ GRY W WARCABY”

2. CELE:

- wyłonienie mistrzów i najlepszych warcabistów,

- kształtowanie umiejętności nawiązywania kontaktów z rówieśnikami poprzez zabawę i czystą rywalizację,

- pobudzanie dzieci i młodzieży do zaradności i podejmowania decyzji  w sytuacjach trudnych i niepewnych,

- rozwijanie zdolności i umiejętności myślenia twórczego,

- rozwijanie umiejętności przestrzegania zasad i reguł,

- rozwijanie umiejętności radzenia sobie z wygraną i porażką,

- integracja uczniów.

3. ORGANIZATOR TURNIEJU – Świetlica Szkolna.

5. UCZESTNICY KONKURSU: uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum.

6. W turnieju mogą startować osoby, które do dnia 12 stycznia 2018 r. osobiście dokonają zgłoszenia u organizatorów turnieju.

7. Termin turnieju: 15.01. - 26.01.2018 r.

8. Miejsce rozgrywek - Świetlica Szkolna.

9.  Dla najlepszych zawodników, którzy zajmą miejsce pierwsze, drugie i trzecie w poszczególnych kategoriach przewidziane są dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

10.  KRYTERIA OCENY:

1.    a) Gra w warcaby toczy się pomiędzy dwoma zawodnikami nazywanymi warcabistami.  Zawodnicy grają systemem pucharowym – przegrywający odpada z turnieju, a zwycięzca przechodzi do kolejnego pojedynku.

b) Grę zaczyna gracz, który wylosował białe pionki.

c) Gracze wykonują kolejno po jednym ruchu, na przemian, własnymi pionkami.

d) W jednym ruchu dowolnie wybrany pionek może zostać przesunięty  o jedno pole naprzód po przekątnej (na ukos). Nie wolno wchodzić na białe pola ani na pola zajmowane przez inne pionki.

e) Bicie pionków przeciwnika odbywa się przez przeskoczenie przez bity pionek na następne pole za nim, o ile jest ono wolne. Jeżeli pionek,  po przeskoczeniu pionka przeciwnika, ma możliwość bicia następnego pionka,  to musi je wykonać.

f) Bicie jest obowiązkowe i ma pierwszeństwo przed wykonaniem innego ruchu ( zasada przymusu bicia). W przeciwnym razie traci się pionek.

g) Zbicie może być wykonywane do przodu lub do tyłu.

h) Gdy pionek dojdzie do ostatniego rzędu planszy, zmienia się  w ,,damkę”. Pionek, który został ,,damką” jest odwrócony i w ten sposób porusza się po polach.

i) Damka porusza się po przekątnych (ciemnych polach) we wszystkich kierunkach (do przodu i do tyłu) na dowolnie wybrane pole.

j) W przypadku, gdy istnieje wybór pomiędzy zbiciem różnych ilości pionków przeciwnika, to obowiązkiem jest bicie większej ilości (zasada bicia większości).  Przy czym damka nie ma obowiązku pierwszeństwa wykonania bicia.

k) Gra jest wygrana, gdy przeciwnik stracił wszystkie pionki lub nie ma możliwości wykonania ruchu, ponieważ jego warcaby zostały zablokowane.

2. Wynik wpisywany jest do tabeli rozgrywek (zwycięstwo –1 pkt., porażka 0 pkt.).

3. Za niestosowne zachowania, tzn. niesamodzielne rozgrywanie partii, przeszkadzanie innym lub inne zachowania budzące zastrzeżenia organizatora, uczestnik może zostać wykluczony z Turnieju.

4. Obowiązuje zasada – dotknięty pionek przez gracza musi wykonać ruch i postawiony pionek stoi, czyli nie można cofnąć ruchu wykonanego pionkiem.

Bezpieczne Wakacje 2018