"Dziękuję Ci, Mamo, że jestem Polakiem."

Utworzono dnia 20.11.2018

Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę odbyło się w Naszej szkole szereg uroczystości i imprez. Jedną z nich było Dyktando Niepodległościowe "Po polsku o historii", w którym wzięli udział wszyscy uczniowie z Naszej szkoły. Pisali oni różne teksty - w zależności od wieku, ale wszystkie dotyczyły historii Naszej Ojczyzny, sylwetek wielkich Polaków, osiągnięć Polski w sferze gospodarczej i politycznej, ale także jej klęsk i trudności. W każdej z klas Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum wyłoniony został Laureat, który otrzymał nagrodę książkową oraz pamiątkowy dyplom wręczony podczas uroczystego Apelu ku czci Niepodległej.

Oto fragment tekstu wg. Henryka Sienkiewicza:

"W tej samej chwili hetman osadził konia przed hufcem i skinął buławą. Chorągwie husarskie ruszyły jak huragan naprzód. Zatętniła ziemia pod kopytami koni. Nagle stało się coś dziwnego. Rozległ się chrapliwy głos trąbki i oddział rozdzielił się na dwie części, z których każda poczęła  pomykać wzdłuż rzeki. Ciężkie chorągwie całym pędem wpadły w błotnistą rzeczułkę i dopiero w wodzie jeźdźcy poczęli hamować rozhukane konie"

Inną inicjatywą były wpisy do Księgi pamiątkowej.

Oprócz tego udekorowaliśmy sale lekcyjne w odpowiednie, patriotyczne elementy, plakaty i portrety.

Uczestniczyliśmy w dyskusji na temat: Co to znaczy być dzisiaj patriotą? i redagowaliśmy życzenia dla naszej ojczyzny podczas lekcji języka polskiego. Tworzyliśmy także wiersze i teksty piosenek związane z Ojczyzną.

Teresa Antoniuk i uczniowie klasy III B.